WordPress SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa > Blog > Nasıl Yapılır > WordPress SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress altyapısı kullanan sitelerde genelde mail gönderiminde sorun yaşanmaktadır. SMTP ayarlarının yanlış veya eksik yapılmasından dolayı ortaya çıkan bu sorunu gidermek için ne yapabiliriz, hosting ayarları nasıl olmalı? Bunları açıklamaya çalışacağım.

Yeni kurulan WordPress tabanlı bir sitede e-postalar genelde çalışmaz, bildirim e-postası almazsınız, iletişim formunuzdan gönderilenler gelmez. Bunun nedeni de WordPress'in mail() fonksiyonunu kullanması ve bu fonksiyonun çoğu hosting firmasında devredışı olmasıdır (Güvenlik veya kötüye kullanımı engellemek amacıyla).

Bu fonksiyonu kullanmadan basit gönderim yöntemi olan SMTP aracılığı ile e-posta göndereceğiz. İhtiyacımız olan eklentinin adı ise WP Mail SMTP. Bu işlem için kullanılan en popüler eklentidir.

[email protected] şeklinde bir mail adresi oluşturduğunuzu varsayıyorum. Eklentiyi kurup etkinleştirin ve Ayarlar > WP Mail SMTP sayfasını açın

WordPress Mail ve SMTP Ayarları Nasıl Yapılır

Girmeniz gereken değerler şu şekildedir:

From Email: E-posta gönderen adres. Sitenizden gönderilen tüm e-postalar bu adresten gelecek. Bu e-posta geçerli ve oluşturulmuş olmalıdır.

From Name: E-posta gönderen isim. Site başlığını yazmanız önerilir.

Return Path: E-postaların teslim edildiğine dair bildirimleri almak için işaretleyebilirsiniz.

Mailer: Kendi sunucunuz üzerinden e-posta göndereceğinizi farz edersek, Other SMTP seçeneğini seçmelisiniz (Diğer sağlayıcılar aracılığı ile e-posta gönderimi farklı olabilir. Bunu başka bir yazıda paylaşabiliriz). Bunu seçtiğinizde hemen altında değerleri gireceğiniz alan açılacaktır.

WordPress SMTP Ayarları Nasıl Yapılır

Burada girmeniz gereken değerler ise şu şekildedir:

SMTP Host: Hosting firmanız tarafından sizinle paylaşılmış olması gerekiyor. Çoğunlukla mail.siteadresi.com şeklindedir.

Encryption: Önerilen değer TLS'dir.

SMTP Port: Çoğunlukla 465 veya 587 değeri girilir. Küçük bir ihtimal ama hosting firmanız bunu değiştirmiş olabilir. Size bu port değerini hosting firmanız vermeli.

Auto TLS: Etkin olmalı.

Authentication: Kimlik doğrulama, etkin olmalı.

SMTP Username: Genelde e-posta gönderirken kullanılan adres olur.

SMTP Password: Bir önceki alana girdiğiniz e-posta hesabının parolası. Düz metin olarak kaydedildiği için parolayı bu alana yazmanız ÖNERİLMEMEMKTE. Bunun yerine wp-config.php dosyasına şu kodları ekleyerek parolayı kaydedebilirsiniz:

define( 'WPMS_ON', true );
define( 'WPMS_SMTP_PASS', 'parolanız' );

Bu işlemi de yaptıktan sonra ayarları kaydedebilirsiniz. Doğru değerler için mutlaka hosting firmanıza danışın. Bazı firmalar çeşitli nedenlerle portları veya SMTP hostlarını değiştirebiliyor.

Bilgilerin hepsini doğru girdikten sonra sorunsuz bir şekilde e-posta gönderip alabilmeniz gerekiyor.

root Hakkında

WordPress - 58%
Laravel - 19%

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın